ҰМЖ бөлімі: 4-бөлім Қазақстандағы ұлттар достығы |
Мектеп: Еңбекшілдер орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Пәні: қазақ тілі Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қос бәйтерек достығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.Т/А5. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру. 7.ӘТН2.Еліктеу сөздің мағыналық түрін ажыратып, түсініп қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Еліктеу сөздің мағыналық түрлерін ажыра алады. Мәтіндегі деректерге сүйеніп проблемалық сұрақтар құрайды, талқылайды. Бейнелеуіштер мен еліктеуіштерді қолданып шағын эссе ( 50 сөз) жазады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Лексикалық минимум Рухани философиялық, түйсік,сана, ең парасатты кітап, адамзаттың ертеңі Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік ралымдар Менің ойымша, біріншіден, сонымен қатар, қорытындылай келе т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Еліктеу сөздің мағыналық түрін ажыратады. Тыңдалым материалына сүйеніп, проблемалық сұрақ құрай,талқылай алады. Бейнелеуіштер мен еліктеуіштерді қолданып шығармашылық жұмыс (эссе,өлең, мақала) жазады. 8-10-«жоғары»; 7-5- «жақсы»; 4-2-«қанағат» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
Бірлік – табылмас байлық! Мұғалім оқушылардың өзара қарым-қатынас жасауына жағымды психологиялық ахуал орнатады. Сабақ барысында мұғалім кері байланыс беру арқылы оқушыларға қолдау көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Сабақ таныстырылымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
(Оқушылар бастапқыдан нені біледі немесе осы сабақ алдында нені білуі керек? Негізгі ұғымдар,фактілер, формулалар, теориялар. Бұрыннан бар білімді қалай белсендіре аласыз?) Достық. Еліктеу сөздер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
15 минут
5 минут
5 минут
5 минут |
1.Психологиялық жағымды ахуал орнату Cабақ мақсатымен танысу
Үй тапсырмасын тексеру. Алдыңғы тақырыпты қайталау
«Ақпаратқа назар салайық» айдары: «Шаханов пен Ш.Айматовтың достығы» (бейнеролик)
Жетекші сұрақ. 1.Қалай ойлайсыздар, неліктен екі тұлға туралы айтылған? 2.Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады? Оқулықпен жұмыс Оқылым тапсырмасы «Қос бәйтерек достығы» Мұғалім оқулықтан ойтүрткі сауалдарына жауап іздейді (3 сұрақ) –Оқушылар, оқылым мәтіні мен жаңа ақпарат арасында қандай ортақ ой бар? Дескрипторлар:
ӘТН Еліктеу сөздің мағыналық түрлерін оқып шығыңыз.
1-тапсырма. Бағандағы еліктеу сөздерді сәйкестендіріңдер
1-тапсырма. Бағандағы еліктеу сөздермен етістікті жұптастырып, ауызша сөйлем құраңдар
2-тапсырма. Берілген сөздерді бағанға бөліп, сипатта Еліктеуіш Бейнелеуіш Тарс-тұрс Жалт қарады салдыр-гүлдір селк етті қор ете қалды маң-маң басты саңқ етті сылқ құлады арс-арс жалт-жұлт
3-тапсырма Көп нүктенің орнына төмендегі еліктеуіш сөздердің тиістісін қойып, жазыңдар.
Керекті сөздер: 1абыр-сабыр, саңқ-саңқ, 2шақыр-шұқыр, қор ете қалды
Тысқа шыққан ер-азамат қарбаласып ... жүгіріп, қақтығып жүріп, сойыл қаруларын табысып алып, бірі ілгері, бірі кейін ... етіп аттарына мініп жатты. Керекті сөздер: маң-маң, 4дабыр-дұбыр, 3сатыр-сұтыр, селк ете.
|
Дәптер, қалам
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут
|
4-тапсырма. Оқушылар өздеріне берілген берілген семантикалық картаны толтырады.
Үйге тапсырма: Энциклопедиялар мен АКТ материалдарынан ізденіп, әлемдегі танымал тұлғалар арасындағы достық туралы «Қос бәйтерек достығы» тақырыбында 50 сөзді эссе жазу. Дескрипторлар: -мазмұндылығы-2 Сөз санын сақтайды-1
Кері байланыс:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау: Сіз оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды көздеп отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды, эссе жазуда орфография және пунктуация ережелерін дұрыс қолданады. Көптеген оқушылар: тақырыпты толық ашып жазады, тыныс белгілерін дұрыс қолданады, бағалайды. Кейбір оқушылар: Қабілеті жоғары оқушылар ұтымды ойлар айтады, мәселені жан-жақты талдай алады және бағалауда нақтылық көрсетеді. |
Сабақта дескрипторларға негізделген жүйеде бағаланады.
Оқушының кері байланысы |
Сыныптың ауасын тазарту, АКТ ресурстарын қолданғанда қауіпсіздік шараларын сақтау, оқушылардың денсаулық жағдайын ескеру. Әдебиет, өзін-өзі тану пәндерімен байланысты. Сабақта таныстырылым көрсету үшін қолданылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесежекелеген оқушылардыңжетістік\қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-тапсырма. Бағандағы еліктеу сөздерді сәйкестендір
Сылқ |
Сөйледі |
Сақ-сақ |
Тамшылады |
Күбір-күбір |
Күй төкті |
Күмбір-күмбір |
Құлады |
Тырс-тырс |
Күлді |
1-тапсырма. Бағандағы еліктеу сөздермен сөйлем құраңдар
Сылқ |
құлады |
Сақ-сақ |
күлді |
Күбір-күбір |
сөйледі |
Күмбір-күмбір |
күй төкті |
Тырс-тырс |
тамшылады |
2-тапсырма. Берілген сөздерді бағанға бөліп, сипатта
Тарс-тұрс, жалт қарады, салдыр-гүлдір, селк етті, қор ете қалды маң-маң басты, саңқ етті, сылқ құлады, арс-арс, жалт-жұлт
3-тапсырма
Көп нүктенің орнына төмендегі еліктеуіш сөздердің тиістісін қойып, жазыңдар.
Үйдегі жұрттың бәрі ... боп тысқа қарай ақтарылды. Сол дауыспен аралас тасты жерде тарсылдатып жатқан көп аттың ... сатырлап қатты қағысып жатқан сойыл дауысы да естілгендей болды.
Керекті сөздер: абыр-сабыр, саңқ-саңқ, шақыр-шұқыр, қор ете қалды
3-тапсырма
Көп нүктенің орнына төмендегі еліктеуіш сөздердің тиістісін қойып, жазыңдар.
Тысқа шыққан ер-азамат қарбаласып ... жүгіріп, қақтығып жүріп, сойыл қаруларын табысып алып, бірі ілгері, бірі кейін ... етіп аттарына мініп жатты.
Керекті сөздер: маң-маң, дабыр-дұбыр, сатыр-сұтыр. Селк ете.
4-тапсырма.
Оқушылар өздеріне берілген семантикалық картаны толтыр.
мысал |
дара |
күрделі |
негізгі |
туынды |
еліктеуіш |
бейнелеуіш |
Елпең |
||||||
Жарқ-жұрқ |
||||||
Домалаң |
||||||
Ду-ду |
||||||
Тық |
||||||
Сықыр |
||||||
Тасыр-тұсыр |
4-тапсырма.
Оқушылар өздеріне берілген семантикалық картаны толтыр.
мысал |
дара |
күрделі |
негізгі |
туынды |
еліктеуіш |
бейнелеуіш |
Елпең |
||||||
Жарқ-жұрқ |
||||||
Домалаң |
||||||
Ду-ду |
||||||
Тық |
||||||
Сықыр |
||||||
Тасыр-тұсыр |